לא יכול להגיע לאומן?

סע למירון!

במשך מאתיים השנים האחרונות, מאז אותו ראש-השנה האחרון בימי חיי רבי נחמן, אירעו מקרים רבים בהם לא התאפשר לחסידים להגיע לציון באומן. הם ניסו בכל דרך אפשרית, והיו שגם הצליחו לכופף את הטבע. לדוגמה רבי אפרים ב״ר נפתלי (1800 – 1882) שהיה תלמידו של מוהרנ״ת, גר בירושלים, אך הצליח לעשות את הדרך הפתלתלה בתנאים ששררו בתקופות הללו, כשהקושי בנסיעה הבין-יבשתית היה קיומי, מירושלים לאומן במשך תשע-עשרה פעמים, עד שבשנת תרמ״א / 1882, נפטר באומן אחרי ראש-השנה, לאחר שעשה את כל הדרך בעגלות ובספינה, כשהוא מוטל על ערש-דווי, בגיל 82.

אך לאחר מלחמת העולם הראשונה, הקומוניזם ששלט בגבולות, מנע לחלוטין את האפשרות להגיע אל הציון הקדוש באומן. במשך שבעים שנה (בין השנים 1919 – 1989) הדרכים לאומן שממו מעוברי-הדרך (מלבד יחידי-סגולה, שניסו כל אופציה שניתן להעלות על הדעת, ושבודדים מהם הצליחו אכן להבקיע אל המקום). מה עשו אז אותם קדושים, על מנת לקיים את הציווי של הרבי הגדול?

רבי ישראל קרדונר (נפטר תרע״ח / 1918) שגר בצפת, הצליח אף הוא מספר פעמים לעשות את הדרך הזו. אך היו פעמים שהמניעות גברו כל-כך, עד שהוא נאלץ להישאר בארץ. הוא בחר לקיים את הציווי, שחוזר על עצמו בספרי רבי נחמן ותלמידו רבי נתן (כמפורט בספר ״אמרות טהורות״) כפשוטו: לנסוע אל הצדיקים בראש-השנה. ומי הצדיק הקרוב ביותר לדמותו של רבי נחמן?

בספר ״ליקוטי-מוהר״ן״, עוד לפני התורה הראשונה, כתובה התשובה, וביתר פירוט בספר ״שערי-צדיק״. בליקוטי-מוהר״ן נכתב:
״דַּע, כִּי הַתַּנָּא הַקָּדוֹש רַבִּי שִׁמְעוֹן הוּא בְּחִינַת (דניאל ד): ״עִיר וְקַדִּישׁ מִן שְׁמַיָּא נָחִית״ — רָאשֵׁי תֵּבוֹת שִׁמְעוֹן וְכוּ׳״.

ב״שערי צדיק״ מובאת מסורת המספרת את המשך התורה שגילה רבי נחמן, המרומז במילה ״וכו׳״. "ועכשיו יש נחל נובע, שגם העיר וקדיש מקבל ממנו". רבי נחמן גילה לנו כבר אז את הדרך לשתות מהנחל הנובע. סעו לרבי שמעון. שם תוכלו לשאוב מלא חופניים קדושה וטהרה.

בשנת תש״א / 1940 קבע רבי אברהם שטרנהרץ, מנהיג חסידי ברסלב באוקראינה שעלה לארץ, את הקיבוץ של ראש-השנה – במירון, אצל ציון רבי שמעון בר-יוחאי. הוא חיבר והפיץ למען מטרה זו את הקונטרס אמרות טהורות, המוכיח מהכתובים את רצונו של רבי נחמן בנוגע ל׳קיבוץ׳ בראש-השנה. רבי אברהם גם גילה לתלמידיו הקרובים שיחה מדהימה, המגלה טפח מהסודות הכמוסים הנוגעים לעניין ראש השנה אצל הצדיקים – ומספרת על מה שאירע בעולמות העליונים בעת שרבי נחמן ביקר בציון רבי שמעון במירון, בשנת תקנ״ט / 1799. השיחה הסודית הודפסה לראשונה בארמית בשנת 2012 בספר ״שערי-צדיק״, ועוררה הדים בעולם החסידי ואף מחוצה-לו.

ה׳קיבוץ׳ במירון, הגיע לשיאו בשנת תש״ן / 1989, ואז נפתחו הדרכים אל הנחל הנובע, לאומן שבאוקראינה. כיום, מגיעים למירון כל מי שנמנעה ממנו האפשרות להגיע לאומן מכל סיבה שהיא. בין אם במחסור בכסף, בקשיים חברתיים או משפחתיים (נ.ב. ניתן להגיע למירון עם כל המשפחה). מאות אנשים מגיעים למירון, לחגוג את ראש-השנה יחד עם הצדיק, המעביר את כל התיקונים הנעשים באומן אל כל מי שנבצרה ממנו הדרך.

אם אינך יכול מסיבה כלשהי להגיע לאומן – מירון היא היעד עבורך. ושתהיה לך שנה טובה ומתוקה.